

| Parameter | Value |
|---|---|
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 12 V |
| Max Collector Current | 2 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 20 V |
| Power Dissipation | 350 mW |
| Gain Bandwidth Product | 260 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Transistor Type | NPN |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 300 mV |
Stock: 9387
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16406
Ext.Price$0.16406
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16406 | $0.16406 |
| 10 | $0.15432 | $1.54320 |
| 50 | $0.14515 | $7.25750 |
| 100 | $0.13638 | $13.63800 |
| 500 | $0.12814 | $64.07000 |
| 1000 | $0.12648 | $126.48000 |
| 3000 | $0.12485 | $374.55000 |
| 5000 | $0.12211 | $610.55000 |
